Samochód z pękniętą szybą stanowi zagrożenie zdrowia i życia kierowcy, pasażera lub pieszego. Jeśli masz pękniętą szybę, wymień ją, zanim wyruszysz w podróż. Uszkodzona szyba stanowi niebezpieczeństwo dla Ciebie i innych osób. Pęknięta szyba inaczej załamuje światło, powodując gorszą widoczność. Może też rozlecieć pod byle stuknięciem .Liczenie na to, że się szyba nie rozleci na kawałki w momencie stłuczki, może okazać się złudne. Poza tym jeżdżąc z uszkodzoną szybą, narażasz się na mandat.
Kary za jazdę z pękniętą szybą – ile kosztują?
Polskie prawo przewiduje kary pieniężne i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu z powodu pękniętej szyby. Policja zobowiązana jest wystawić kierowcy, jadącego z uszkodzoną szybą, mandat w wysokości do 500 zł. Licz się także z tym, że nie będziesz mógł kontynuować jazdy. Auto musi być przetransportowane na lawecie do warsztatu samochodowego.
Nawet jeżeli uważasz, że pęknięcia nie widać, to możesz wpaść podczas rutynowej kontroli. Policja drogowa często wychwytuje takie zaniedbania. W trosce o bezpieczeństwo Twoje, pasażerów i innych użytkowników drogi, policjant musi wystawić Ci mandat i nie zdziw się, gdy zażąda również oddania dowodu rejestracyjnego samochodu.
Samochód musi natychmiast znaleźć się w serwisie. Szyba zostanie wymieniona lub rysa zatuszowana specjalistyczną żywicą. Dowód rejestracyjny pojazdu odzyskasz dopiero po udokumentowaniu, iż uszkodzenie w szybie zostało zlikwidowane.
Co z wadliwymi wycieraczkami samochodowymi?
Czy warto jeździć z niesprawnymi lub wadliwymi wycieraczkami? Nie bardzo. Zgrzytająca wycieraczka za szybą podczas deszczu to denerwujący dźwięk. Jeżeli jesteś kierowcą, który ceni sobie komfortową jazdę, na pewno jak najszybciej wadliwą wycieraczkę wymienisz.
Wycieraczki kiepsko ścierające krople deszczu z samochodowej szyby, zamazują obraz. Widoczność staje się słaba, co wpływa na gorszą jazdę autem, a także grozi mandatem. Za wadliwe pióra przy wycieraczkach możesz zapłacić do 500 zł. Gdybyś z takimi wycieraczkami podjechał do warsztat -u na przegląd, bezwzględnie byłyby one do wymiany.
Zadbaj o dobry stan wycieraczek i ich piór. Sprawdź także płyn do spryskiwaczy, on również może zamazać Ci widoczność. Zanim uzupełnisz pojemnik, sprawdź datę ważności cieczy.
Jak sobie radzić, gdy samochód nie chce odpalić ?
Jeżeli silnik nie może odpalić, sprawdź akumulator. Być może trzeba go wspomóc dodatkowym źródłem energii. Do tego celu służą kable z klemami. Warto zawsze wozić je ze sobą. Gdy będziesz musiał ich użyć w podróży, zatrzymaj inny pojazd i poproś o podpięcie kabli.
Z pomocą pracującego silnika drugiego samochodu, poprzez podłączone kable wysokiego napięcia, silnik Twojego wozu powinien zaskoczyć.
Za to, że zgasł Ci po drodze samochód, mandatu nie dostaniesz. Niemniej, jeżeli silnik prycha, dławi się i niekiedy całkowicie gaśnie, udaj się z autem do serwisu. Im szybciej go naprawisz, tym lepiej. Zwłaszcza że i tak czeka Cię coroczny przegląd auta. Znalezione usterki podczas przeglądu dyskwalifikują Twój pojazd do dalszego korzystania z niego. Aby przegląd przeszedł pozytywnie, dwuślad musi być w pełni sprawny.