Wiele psów cierpi na alergie pokarmowe, które powodują różne nieprzyjemne objawy. Ważne, aby znać najczęstsze symptomy świadczące o uczuleniu na określone pokarmy. Dzięki temu, po ich zauważeniu, właściciele mogą podjąć odpowiednie działania, mające na celu zmniejszenie dyskomfortu odczuwanego przez pupila. Po czym poznać alergię pokarmową u czworonoga? Co najczęściej jest jej przyczyną?
Co najczęściej powoduje alergię pokarmową u psów?
Niektóre pokarmy częściej niż inne wywołują alergie u psów. Do nierzadko spotykanych winowajców należą: wołowina oraz mięso z kurczaka często pojawiające się w karmach dla zwierząt. Oprócz tego przyczyną przykrych objawów są: nabiał oraz jaja, a także ryby. Nierzadko alergenami okazują się też białka roślinne, które znajdziesz w karmach z dodatkiem soi lub pszenicy. Trzeba podkreślić, że są to tylko najczęściej spotykane alergeny, a każdy pokarm może wywołać przykre objawy u czworonogów.
Najczęściej spotykane objawy alergii u czworonogów
Przy alergii pokarmowej występują u psów różne objawy, wśród których często zauważane to: świąd, zaczerwienienie skóry, nadmierne lizanie lub wygryzanie łap i innych części ciała. Właściciele czworonogów cierpiących z powodu alergii pokarmowej mogą zaobserwować też znaczną utratę włosów, a co za tym idzie, pojawienie się łysych plam na skórze. Często alergii towarzyszą też wymioty i biegunka.
Należy pamiętać, że objawy te różnią się w zależności od psa i nasilenia alergii. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów u swojego zwierzęcia, ważne jest, aby w celu diagnozy i leczenia psa zobaczył weterynarz. W Ożarowie Mazowieckim badania można wykonać m.in. w gabinecie na ulicy Strażackiej.
Co zrobić, jeżeli podejrzewa się alergię pokarmową u pupila?
W celu diagnozy lekarz weterynarii zaleci wprowadzenie diety eliminacyjnej, a następnie żywienia uwzględniającego nierzadko karmy specjalistyczne. W Ożarowie Mazowieckim nabędziesz tego rodzaju produkty podczas wizyty w gabinecie. Wspomniana wcześniej dieta polega na podawaniu psu nowego źródła białka, którego ten wcześniej nie otrzymywał w karmie, przez kilka tygodni i jednoczesnym monitorowaniu objawów u zwierzęcia w celu zidentyfikowania alergenu. Zwierzę przez pewien czas może też przyjmować suplementy lub leki.