Jak zadbać o zdrowy sen

Niewyspany człowiek gorzej myśli. Trudniej mu skupić się na wykonywanym zdaniu. Uczeń trudniej przyswaja wiedzę, a kierowca jest mniej uważny na drodze. Organizm bardzo potrzebuje relaksu, którym jest sen. Bez niego zaczynamy bardzo źle funkcjonować. Potrzebujemy zatem jak najszybciej przywrócić prawidłowy sen. Pomogą nam w tym np. relaksujące kąpiele i masaże.

Co się dzieje, gdy za mało śpimy?

Jeżeli pomimo zmęczenia nie możemy zasnąć, poszukajmy tego przyczynę. Być może jest to spowodowane przepracowaniem oraz zbyt dużą ilością skumulowanego stresu. Stres, którego nawet możemy w ogóle nie być świadomi, potrafi mocno zaburzyć nasze sny. Ciężko nam zasnąć, a jeżeli już to się uda, śnimy męczące koszmary. Często się wybudzamy, śpimy płytko, bez fazy głębokiego odprężenia.
Musimy sobie w takim przypadku jak najszybciej pomóc, by zapobiec kolejnym niepożądanym skutkom. Brak wystarczającej ilości snu prowadzi do kompletnego wyczerpania mózgu i sił witalnych. Zwłaszcza gdy bezsenność trwa więcej niż jedną dobę. Rozstrojony organizm bez nocnego wypoczynku zacznie coraz gorzej funkcjonować, a w konsekwencji możemy nabawić się ciężkich chorób.

Co zrobić, gdy nie możemy zasnąć?

Aby zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom z powodu złej jakości snu, musimy jak najszybciej wdrożyć środki zaradcze. Warto zatem szukać pomocy nie tylko u psychologa i psychiatry. Być może wszystko się ureguluje, gdy zaczniemy sukcesywnie odwiedzać spa. Relaksujące kąpiele w jacuzzi doskonale rozluźniają napięte mięśnie. Poziom stresu zmniejsza się, a regularne odwiedziny w wannie z bąbelkami poprawią jakość naszego snu.
Podobnie jest z masażami. Umiejętnie wykonany masaż relaksacyjny przyniesie wiele korzyści zestresowanemu ciału. Mięśnie przestaną być spięte, a aromatyczne olejki wyciszą umysł. Aczkolwiek, zanim mięśnie poddadzą się rozluźnieniu, możemy czuć pewien dyskomfort. Jest on spowodowany bólem, który niestety podczas pierwszego masażu może wystąpić.
Dobrze wykonany masaż przywraca harmonię duszy. Jesteśmy spokojniejsi, wyluzowaniu i bardzo łatwo możemy zapaść w sen. Jeżeli długo już brakowało nam snu, nie zdziwmy się, że przymkną nam się oczy podczas wykonywanego masażu w salonie odnowy biologicznej, czyli w spa.

Jakie masaże przywracają równowagę snu?

Masować można różne części ciała, by przywołać dobre spanko. Tradycyjnie jest to masowanie pleców, barków i szyi. Bardzo dobrym rozluźniającym masażem jest także masaż stóp. To niesłychanie rozluźniający proces. Możemy sami sobie taki masaż zaserwować we własnym zaciszu domowym. Wystarczy nam ciepły olejek eteryczny i własne dłonie.
Wymyte i osuszone stopy masujemy dokładnie nie tylko opuszkami palców, ale także całymi dłońmi. Skupiamy się na każdej poduszeczce palców nóg i całej podeszwie oraz wierzchu stopy. Okrężnymi ruchami, połączonymi z ugniataniem, idealnie wymasujemy swoje stopy. Ciepły olejek pomaga wykonywać masaż bez zbędnego tarcia. Dzięki temu zabieg będzie jak najbardziej relaksujący. Wykonany tuż przed snem wpłynie na szybkie nasze zaśnięcie i obudzenie się wypoczętymi z pozytywnymi myślami na nowy dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *