Po drodze może pojawić się wiele problemów. Obawy te dotyczą zarządzania, finansów i relacji między różnymi stronami zaangażowanymi w przedsiębiorstwo. Niemniej jednak, musisz wiedzieć, jak się odbić i dostosować do każdej trudnej sytuacji, aby przez nią przejść. Jakie są najczęstsze problemy, które może napotkać początkujący przedsiębiorca? I jaką decyzję należy podjąć w takich przypadkach?
Problemy z rekrutacją.
Dla firm rozpoczynających działalność rekrutacja stanowi poważny problem. Może się to zdarzyć, kiedy najmniej się tego spodziewasz: na początku działalności, a nawet później. Bez wykwalifikowanego działu kadr trudno jest znaleźć odpowiednich ludzi na wolne stanowiska pracy. W tym celu można skorzystać z usług agencji rekrutacyjnej. Nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami, to przynajmniej będziesz miał gwarancję, że znajdziesz najlepsze profile. Innym rozwiązaniem jest korzystanie z sieci społecznościowych.
Problemy z wydajnością pracowników.
Jeśli jeden z Twoich pracowników nie posiada cech niezbędnych do wykonywania danej pracy, masz dwie możliwości. Jeśli pracownik wydaje się zmotywowany i gotowy do rozwoju, możesz zdecydować się na “szkolenie”. Zainwestuj swój czas, aby uczynić go/ją bardziej produktywnym, na dłuższą metę będzie to warte tej inwestycji! Jeśli po tym okresie nie widać żadnej zmiany z ich strony, trzeba będzie podjąć bardziej drastyczne środki i ewentualnie rozważyć zwolnienie.
Twoi inwestorzy narzucają Ci nowego menedżera.
Ta sytuacja jest zdecydowanie jedną z najbardziej problematycznych w start-upie. Ze względu na ego lub predyspozycje, często trudno jest zaakceptować nowego “szefa”. Problem ten należy jednak odwrócić. Jeśli narzuca się Wam nowego lidera, to po to, by wypełnić lukę w zarządzaniu start-upem (często w zarządzaniu finansami).
Można więc uniknąć takiej sytuacji, ograniczając rozwodnienie kapitału założycieli i prawa głosu w każdej z rund finansowania. Ale jeśli już znajdziesz się w jakimś impasie, obejdź go, prosząc o kierownika samemu. Zaakceptuj to jako część procesu rozwoju swojego start-upu.
Konflikt między założycielami start-upu.
Trudno jest prowadzić firmę, gdy istnieje poważny konflikt między poszczególnymi liderami. Zanim doprowadzi to do upadku firmy, należy znaleźć najskuteczniejsze rozwiązanie problemu.
Należy znaleźć mediatora, który przywróci dialog. Decyzja musi zostać podjęta jak najszybciej, aby uniknąć zatopienia firmy. Ponieważ start-up jest odpowiedzialny przed swoimi inwestorami, nie ma możliwości zatrzymania się w połowie drogi. Lepiej jest uzgodnić, którzy partnerzy zostaną, a którzy odejdą.
Problemy nie są rzadkością w życiu biznesowym. Trzeba tylko być na nie przygotowanym i podjąć właściwą decyzję, gdy sytuacja jest delikatna. W końcu wszystko jest do przezwyciężenia, a nawet może otworzyć nowe drogi rozwoju Twojego start-upu.