Jak czyścić płyty CD

Nie możesz odtworzyć nagranej płyty cd? Z pewnością zabrudziła się kurzem, który wniknął w mikroskopijne rowki na krążku. Bez obaw, odpowiednie czyszczenie przywróci możliwość odtwarzania. W tym artykule poznasz kilka sposobów, jak wyczyścić płyty kompaktowe, by znów były jak nowe.

Czyszczenie płyty CD jest proste

Jeżeli tylko płyta jest zakurzona, do jej umycia potrzebujesz miękkiej ściereczki, którą używasz do przecierania szkieł w okularach oraz płyn do soczewek. Spryskaj płytę płynem, po czym pocieraj szmatką rowkowaną powierzchnię fonodysku. Pamiętaj, by robić to prostymi ruchami od wewnątrz krążka na zewnątrz.
Błędem jest wykonywać ruchy kołowe lub okrągłe, ciągnąc materiał wzdłuż linii rowków. Zanieczyszczenia będą się jedynie przesuwać po torze, tworząc skumulowaną grudkę pyłu. Przesuwanie ściereczką w poprzek rowków powoduje wyciąganie brudu na wierzch. Zanieczyszczenia zostaną na tkaninie, a płyta będzie czysta.

Niecodzienne sposoby czyszczenia płyt CD, czyli jakie?

Lubisz jeść banany? Jeśli tak, odłóż mały kawałek banana i zostaw też jego skórkę. Resztę możesz zjeść ze smakiem. Odłożona cząstka banana posłuży Ci do wyczyszczenia krążka CD. Jak wykonać takie czyszczenie?
Prowadź delikatnie cząstkę banana po powierzchni żłobionego fonodysku, po czym przetrzyj krążek wewnętrzną skórką tego owocu. Opłucz wodą lub wytrzyj suchą ściereczką, i gotowe. Prawda, że czyszczenie przebiegło prosto i szybko?
Nie lubisz bananów? Zamiast tego owocu przygotuj wodę z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń. Zmocz bawełnianą ściereczkę i umyj płytę. Spłucz czystą wodą i wytrzyj ściereczką z mikrofibry.

Jak zmyć napisy z płyty cd?

Do zmycia napisów z płyty wystarczy Ci odrobina zmywacza do paznokci albo alkoholu. Jeżeli masz perfumy na bazie alkoholu, one również będą skuteczne. Przy okazji dysk optyczny będzie po takim zabiegu ładnie pachnieć.
Spryskaj lub nanieś nasączoną watką płyn na napisy na płycie. Wacikami do demakijażu lub papierem toaletowym bądź ręcznikiem papierowym przetrzyj nawilżoną powierzchnię fotochromu. Mazak powinien zejść bardzo szybko. Powtarzaj czynność, aż wszystkie napisy zostaną usunięte.
Ważne, abyś rowkowaną powierzchnię płyty położył na miękkiej bawełnianej tkaninie, by podczas mycia wierzchu i przesuwania płyty, zapobiec porysowaniu nośnika. Staraj się nie ubrudzić drugiej strony płyty. Jeżeli tak się zdarzy, umyj dysk specjalistycznym płynem.

Jak przywrócić żywotność porysowanej płycie cd i dvd?

Każdy przedstawiony powyżej sposób czyszczenia krążków CD zmywa nie tylko kurz i pył, ale także wszelkie plamy z soku, zupy, tłustych palców. Natomiast na porysowaną płytę mamy dla Ciebie inną metodę. Jak ją przeprowadzić? Również w mało skomplikowany sposób.
Na pewno codziennie myjesz swoje zęby pastą do zębów. Wykorzystaj ją do regeneracji dysków optycznych. Zaskoczony? Wystarczy odrobina pasty do zębów, by twoje płyty cd znów były zdolne odtwarzać ścieżkę dźwiękową lub wideo.
Wyciśnij kleksa z tubki na krążek po stronie z rowkami. Miękką ściereczką smaruj płytę okrężnymi ruchami. Baw się tak, aż pasta zacznie „znikać”. To znak, że możesz już włożyć płytę pod kran z bieżącą delikatnie letnią lub zimną wodą. Nie dotykaj płyty palcami. Po prostu tylko ją trzymaj pod strumieniem wody.
Gdy fonodysk będzie już bez pasty, wytrzyj płytę suchą mikrofibrą i zobacz, że już brak na niej rys. Ważne, aby po zabiegu nałożyć na nośnik specjalną emulsję nabłyszczającą na bazie polimerów. To wydłuży płycie żywotność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *