Płyta MDF to tańsza alternatywa drewna litego i innych materiałów drewnopochodnych. Bez problemu można nadać jej dowolny kształt, wzór i kolor. Są coraz bardziej popularne w branży meblarskiej, ale też dekoracyjnej. Wykorzystuje się je także w produkcji drzwi, a także niewielkich konstrukcjach typu DIY, takich jak na przykład buda dla psa czy szopka na narzędzia.
Płyta MDF (z angielskiego Medium Density Fibreboard) to płyta drewnopochodna, pilśniowa, którą stworzona została w wyniku sprasowania ze sobą włókien drzewnych poddanych wysokiej temperaturze i wysokiemu ciśnieniu. Włókna sklejone zostały za pomocą dodatku związków organicznych, na przykład żywicy, co zapewnia uzyskanie jeszcze lepszych parametrów technicznych w gotowej już płycie.
Płyty pilśniowe to materiały, które wyróżniają się wysoką gęstością, która wynosi od 500 kg/m3 do aż 1000 kg/m3. W zależności od stopnia gęstości, dzieli się na różne rodzaje, typy pilśniowe, które różnią się między sobą parametrami, a także rodzajem ich zastosowania i przeznaczeniem.
Płyta MDF to płyta pilśniowa o średniej gęstości. Wykorzystuje się ją w przemyśle meblarskim i budowlanym. Jest niezwykle popularna. W celu zastosowania jej do dekoracji, należy dodatkowo ją polakierować, foliować lub okleić na przykład fornirem. Dzięki takim zabiegom świetnie potrafi imitować naturalne drewno lub inne szlachetne surowce naturalne. Płyta MDF stosowana jest w produkcji drzwi, kasetonów, frontów mebli, a także listew podłogowych.
Materiał ten swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim łatwością, z jaką można go docinać, kleić, zginać, wiercić i wykańczać. Jest zdecydowanie tańszy niż inne surowce imitujące drewno, a jednocześnie często przewyższa je swoją wytrzymałością. Płyta MDF odporna jest na wszelkie mechaniczne uszkodzenia i nacisk. Nie wymaga też konserwacji. Ponadto, łatwo ją czyścić i to bez użycia specjalistycznych środków pielęgnacyjnych.
Płyta MDF posiada też wady. Jest bowiem niezbyt odporna na działanie wilgoci. Pod wpływem wody może się niestety odkształcać, matowieć lub odbarwiać. Mimo swojej trwałości i twardości, może ulec zarysowaniom, których nie da się zamaskować w łatwy sposób.