Dlaczego dobra praca jest tak ważna?

Dobrze płatna praca to marzenie wielu osób. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie znaleźć wymarzone zatrudnienie, które dodatkowo zapewni nam wystarczająco duże wynagrodzenie.

Biznes

To, jaką pracę podejmiemy zależy przede wszystkim od posiadanych kwalifikacji. Jedynie osoby, które posiadają odpowiednie dyplomy, kursy, szkolenia czy certyfikaty mogą podjąć specjalistyczne zatrudnienie. Nie zawsze musi to być dyplom szkoły wyższej. Obecnie na rynku pracy brakuje wielu pracowników, którzy skończyli szkołę średnią, ale o specjalistycznym kierunku, bądź posiadają dodatkowe szkolenia lub kursy z takiego zakresu. Zdarza się, że takie osoby nie raz zarabiają więcej niż pracownicy biurowi, którzy skończyli studia.

Trzeba przy tym pamiętać, że każdy pracownik, jak i pracodawca za swojego pracownika musi odprowadzać podatki od zarobków, a także opłacać składki zus. Choć dla wielu wydaje się to być trudne i niepotrzebne, to wszystkie te opłaty mają ogromne znaczenie. Dlaczego?

Podatki, jakie są odprowadzane przez pracowników od wysokości ich zarobków trafiają do wspólnego budżetu państwa. W ten sposób zapewniamy państwu dochód, który przeznacza na realizację różnych zadań publicznych. Jeśli państwo podnosi stawki opodatkowania to ma szansę dodatkowo z nich korzystać. Za każdym razem, kiedy pracownik zapewnia pieniądze na przeżycie dla siebie i swoich bliskich, jednocześnie zapewnia te pieniądze państwu. To z kolei, ma obowiązek zapewnić również utrzymanie osób, które z różnych względów nie podjęły zatrudnienia. Dlatego z podatków, które opłaca każdy pracujący obywatel naszego kraju utrzymywane są również osoby, które nie podjęły zatrudnienia. Z kolei osoby, które mają przerwę w pracy spowodowaną zachorowaniem lub opieką nad bliską osobą, która choruje mają zapewnione środki do życia ze składek, jakie osoby pracujące muszą odprowadzać do zus.

Jednocześnie, składki opłacane do zus to również kwoty, jakie w przyszłości mają zapewnić nam emeryturę. Dzięki nim możemy liczyć na to, że kiedy osiągniemy odpowiedni wiek i będziemy chcieli odpocząć, zapominając o obowiązkach związanych z zatrudnieniem, nie pozostaniemy bez środków do życia. Wówczas korzystać będziemy z emerytury, na którą zbieraliśmy przez całe swoje życie. Jednocześnie to, jaką wykonujemy pracę i jakie osiągamy przychody ma ogromne znaczenie dla wysokości emerytury. Nic więc dziwnego w tym, że im lepiej płatna praca, tym wyższa emerytura będzie na nas czekać w przyszłości. Jednocześnie, im więcej zarabiamy tym wyższe odprowadzane są podatki oraz składki do zus. Zatem korzystają na tym wszyscy. Zarówno osoby pracujące, jak i nie pracujące, a także państwo, które może korzystać z dostarczanych w ten sposób pieniędzy i inwestować je w dalszy rozwój naszej gospodarki.

Dobrze płatna praca powinna zapewnić nam dostatnie życie zarówno teraz, kiedy jesteśmy w wieku produkcyjnym i ją wykonujemy, jak i w przyszłości, kiedy będziemy już w wieku emerytalnym i będziemy chcieli spędzić czas na odpoczynku, przyjemnościach i opiekując się bliskimi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *