Założenie paneli słonecznych na dachu sprzyja oszczędności. Zamontowana
fotowoltaika
w Twoim domu zmniejsza pobór prądu z sieci. Dzieje się tak, gdyż panele kumulują energię, czerpiąc ją bezpośrednio ze słońca. Każdy, kto zdecydował się na jej montaż, widzą zdecydowanie mniejsze rachunki za energię z elektrowni.
Czy fotowoltaika działa w pochmurne dni?
Panele słoneczne zbierają energię do baterii. Dzięki temu prąd będzie dostępny także w czasie pochmurnych i deszczowych dni. Dzięki temu pompa ciepła nadal będzie działać i dostarczać do kaloryferów i bojlera ciepło. W dalszym ciągu będziesz mógł cieszyć się dogrzanymi pomieszczeniami i ciepłą wodą z kranu i prysznica.
Poza tym należy nadmienić, iż adsorpcja promieni słonecznych jest możliwa nawet w czasie niepogody. Spada ona jednak na niższy poziom wydajności. Temperatura powietrza nie ma wpływu na pracę fotowoltaiki. Bardzo ważne jest, pod jakim kątem nachylenia zamontowałeś panele słoneczne. Od nich bowiem zależy najbardziej, by pobór darmowej energii był w jak najwyższym stopniu.
Które panele fotowoltaiczne lepsze?
Są różne rodzaje paneli słonecznych. Jedne lepiej działają przy świetle rozproszonym, inne przy promieniowaniu skupionym. Światło rozproszone występuje podczas dni bez słońca, gdy niebo jest zachmurzone. Ten rodzaj paneli nosi nazwę polikrystalicznych.
Panele, które sprawniej działają w słoneczne i upalne dni (światło skupione), nazywają się monokrystaliczne. Odporne są na bardzo wysokie temperatury. Ta cecha pozwala na większy pobór energii właśnie w czasie, gdy pogoda jest słoneczna.
Każdy rodzaj fotowoltaiki różni się od siebie także ceną oraz trwałością. Odporniejsze na silne nasłonecznienie są panele monokrystaliczne. Z tego względu ich cena jest znacznie wyższa od polikrystalicznych.
Gdzie zakładać fotowoltaikę?
Fotowoltaikę można założyć na każdym dachu i nie tylko. Jeżeli nie chcesz mieć paneli na dachu, możesz je ustawić na podwórku. Niemniej takie rozwiązanie zabiera Ci miejsce na placu, z którego mógłbyś korzystać w inny sposób. Fotowoltaika z powodzeniem może być zainstalowana na każdym dachu lub nawet na ścianie budynku. Ważny bowiem jest tutaj kąt nachylenia paneli. Jeżeli dach jest spadzisty, ułatwi to założenie paneli.
Należy tylko sprawdzić, czy dach ma żądany kąt nachylenia od 15 do 35 stopni. Jeżeli kąt będzie inny, montażysta dopracuje kąt nachylania na podporach paneli. To samo będzie przy zakładaniu fotowoltaiki na dachu prostym. Będą one tam jednak bardziej widoczne niż te położone na spadzistym dachu. Niemniej istotna jest tutaj chęć tańszego poboru prądu, nie zaś to, czy panele wystają na dachu, czy też idealnie się z nim komponują.
Kąt nachylenia paneli to połowa sukcesu. Konieczne jest bowiem jeszcze ustawienie ich w stronę, która będzie mogła pobierać najwięcej ciepła. Strona południowa będzie zatem idealna. Największy pobór ciepła do baterii słonecznych nastąpi w godzinach około południowych, czyli między 11:00, a 15:00.